FOTOGRAFIE Z OSLAVY >>

Malá vesnice nedaleko Nepomuka, kde život plyne pomalu, je 10 let domovem farmy, restaurace i pensionu Angusfarm Soběsuky. Soběsuky – právě tak se jmenuje obec, kde manželé Jana a Václav Silovských vytvořili klenot na gastronomické mapě Plzeňského kraje. Právě v těchto dnech slaví 10 let úspěšné existence.

Silovští jsou hospodskými už více než 100 let..
Historie rodu Silovských se v obci Soběsuky začala psát už v roce 1872. Jan Silovský pocházející z nedalekého Silova otevřel jako první z rodu Silovských hostinec. Po Janovi se ujal pípy jeho vnuk, také Jan (5.5.1890 – 1969). Další v roli hostinského působil Janův syn Václav (6.9.1914 – 24.7.1986). Ten s pomocí své ženy Rezinky provozoval tuto činnost až do svého stáří. V roce 1981 došlo k uzavření hospůdky a to na dlouhých 23 let.

„Můj praděda začal jako hospodský už na konci 19. století. V době našeho nastěhování do prostor, v té době již zavřené hospůdky, jsme i díky chovu skotu masného plemene Aberdeen Angus mým otcem Silovským starším, vytvořili myšlenku na znovuotevření restaurace, kde bude hlavní náplní zpracování hovězí masa převážně grilováním steaků a dalšími kuchařskými způsoby. Podnik jsme opět otevřeli 4. července 2004. Začátky nebyly lehké, ale když máte vizi a stavíte na rodinné tradici, překonáte nejednu obtíž“, říká Václav Silovský.

Tak se vaří v Soběsukách…
Jak název restaurace napovídá je zaměřena na úpravy hovězího masa z plemene Angus z rodinné farmy Silovských. Vaří se sezónní jídla připravená z těch nejlepších surovin od tuzemských sedláků, pěstitelů, chovatelů. Díky dokonale vyzrálému hovězímu masu mohou hostům nabízet steaky připravené na přírodním grilu i z méně známých partií hovězího – oponka, karabáček, pupek… Hovězí maso upravují mnoha způsoby a zpracují vždy celý kus. Dokonce si pěstují vlastní bylinky, zeleninu a zahájili chov ovcí, koz i vepřů.

„Proslavené jsou i naše tataráky, pomalu pečená hovězí žebra nebo burgery“, vysvětluje Martin, šéfkuchař restaurace.

Hostů stále přibývá. Oceňují vysokou kvalitu jídla, rodinnou atmosféru i přístup tamních kuchařů. Nikdy restaurace umístěná asi 30 kilometrů od Plzně nebojovala s konkurencí cenou. Přesto se stala vyhledávaným podnikem, se kterým jsou ty ostatní srovnávány. Navíc se mohou hosté ubytovat po vynikající večeři v pensionu umístěném v podkroví restaurace.

„Od začátku podnikání v pohostinství jsme měli jasnou vizi. Vařit poctivě a od základu. Nepoužívat žádné náhražky, dochucovadla, zlepšovadla… Máme prvotřídní surovinu – naše vyzrálé hovězí z býčků plemene Angus. Ta hraje v našich jídlech první housle. Vaříme sezónně a z lokálních surovin. Tím se chlubí kde kdo, ale my to skutečně děláme. Jsme jednou z mála restaurací označenou prestižní značkou Slow food. Což jen dokazuje, že to děláme skutečně poctivě“, objasňuje Silovský.

Angusfarm Soběsuky jsou více než hospoda…
Silovští vyrábí z vlastního hovězího masa i uzeniny. Vyhlášené jsou jejich párky, špekáčky, taliány nebo hovězí tlačenka. Koupit si mohou zákaznici i vakuově balené hovězí maso. Tyto produkty si milovníci fajnového jídla nakupují přímo v Soběsukách, na Plzeňských farmářských trzích sdružení Envic nebo ve Farmářských obchodech v Plzni a v Klatovech. Zájem je o ně ohromný.

Zvedáme prapor dobré gastronomie
Angusfarm Soběsuky posouvá gastronomii v Plzeňském kraji o mílové kroky kupředu. Připravuje degustační menu spárované s vínem, které připravují české kuchařské špičky. Pochopitelně jsou menu postavená na hovězím mase. V letošním roce v Soběsukách vařili například kapitán Národního týmu kuchařů Jan Horký (podle žebříčku Zlatý kuchař 10. nejlepší český kcuhař), Patrik Bečvář (kuchař roku 2013/14) nebo člen Národního týmu kuchařů Martin Svatek.

„Našim hostům chceme dát více než výborné jídlo. Od nás si musí odnést zážitek. Tím jsou nejenom naše vlastní produkty a jídla. Pořádáme zajímavé gastronomické akce – Angus Tatar Beef (mistrovství ČR v míchání tataráků) nebo Gastro & Sommelier (8chodová degustační menu spárovaná s vynikajícím vínem), Hovězí hody a další“, dodává Silovský.

V Angusfarm Soběsuky také můžete prožít zamilovaný romantický víkendový pobyt pro dva plný specialit z hovězího masa a ubytovat se v našem stylovém penzionu.